top of page
bebek

Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Uygulaması en etkili kısırlık tedavisidir. Yumurtaların kadının yumurtalıklarından alındığı, bir petri kabında spermle döllendiği, laboratuvarda birkaç gün (genellikle 3-5) büyütüldüğü ve daha sonra gelişmek üzere kadının rahmine aktarıldığı çok haftalık/aylık bir süreci içerir.

 

Tüp Bebek Uygulaması, daha fazla ve daha kaliteli yumurta, sperm, embriyo ve alıcı bir rahim astarı üretmek için çok sayıda ilaç protokolüyle birlikte kullanılır.  

Tüp Bebek Adımları

IVF Testleri
Adım 1: Testler
Tüp bebek yumurta
Adım 2: Yumurtalık Stimülasyonu
rahim
Adım 3: Yumurta ve Sperm Toplama

Hem kadına hem de erkeğe temel tarama testleri yapılır.

 

Daha önce kısırlık testi ve prosedürlerinden geçtiyseniz, gerekli testlerden bazıları zaten yapılmış olabilir.

Tüp Bebek Uygulamasının ilk adımı yumurtalıkların uyarılmasıdır.

Yumurtalık stimülasyonu sırasında çoğu kadın, yumurtalıkları her biri bir yumurta içeren çok sayıda folikül geliştirmeye teşvik eden hormon bazlı ilaçlar alır. Buradaki basit fikir, daha fazla folikül = daha fazla yumurta = daha fazla embriyo = daha yüksek implantasyon şansı ve canlı doğum.  Aslında, birçok Tüp Bebek döngüsü, dondurulabilen ve ileride kullanılmak üzere saklanabilen (ilk transferin başarısız olması durumunda veya başarılı bir hamilelikten sonra kullanılmak üzere) bir avuç embriyo ile sonuçlanacaktır.

 

Yumurtalık stimülasyonu, tipik olarak bir kadının döngüsünün 2-4. günlerinde, uterus astarınızı, foliküler ve hormonal temelinizi belirlemek için bir başlangıç ​​randevusundan sonra başlar. Stimülasyon genellikle yaklaşık on gün boyunca günlük enjekte edilebilir ilaçların alınmasını içerir ve rahim astarını, foliküler ve hormonal gelişimi izlemek için birkaç günde bir izleme randevuları ile yakından takip edilecektir.

Yumurta içeren foliküller uygun boyuta ulaştığında, yumurtaların nihai olgunlaşmasını desteklemek için son bir "tetikleyici" ilaç kullanılacaktır.

 

Yumurta gelişimi 90 gün sürer. Tüp Bebek, yalnızca son 10-14 gün içinde gerçekleşen yumurta üretiminin son gelişim aşamasını hedefler.  Bu 90 gün boyunca yumurtalarınızın  kalitesini artırmak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olun . Yumurta ve sperm kalitesi Tüp Bebek başarısını etkileyen en önemli faktörlerden ve DEĞİŞTİREBİLECEĞİNİZ en önemli şeylerden biridir.

Tüp Bebek Uygulamasının ikinci aşaması yumurta toplamadır.

Yumurta Toplama prosedürü, gelişmiş yumurtaların bir laboratuvarda döllenebilmeleri için kadının yumurtalıklarından toplanması için yapılan küçük bir ayakta tedavi prosedürüdür. 

 

Tetiklemeden 35 saat sonra doktor tarafından konfor için hafif anestezi altında yapılır ve yaklaşık 5-10 dakika sürer.

İşlem sırasında doktor, vajina duvarını delmek ve gelişmiş yumurtaları içeren foliküllerden sıvıyı boşaltmak için emme kabiliyetine sahip küçük, içi boş bir iğne kullanır.

 

Yumurtaları içeren foliküler sıvı, hemen Tüp Bebek laboratuvarına taşınır ve embriyologlardan biri tarafından ayıklanır ve yumurtalarınız döllenmeyi beklerken onları izole eder ve besler. Alınan yumurta sayısı yaşınıza, geçmişinize, doğurganlık teşhisinize, ilaç protokolünüze ve ilaçlara verdiğiniz cevaba bağlı olacaktır.

Sperm Toplama

Sperm çoğunlukla yumurta toplama sabahı ejakülasyon yoluyla steril bir bardağa toplanır. Gerekirse PESA TESA veya TESE gibi daha gelişmiş sperm toplama prosedürleri kullanılarak sperm toplanabilir . Sperm ayrıca vaktinden önce toplanabilir, dondurulabilir ve daha sonra alım sabahı çözülebilir. 

 

Androloji laboratuvarı semeni aldıktan sonra, androloji ekibi spermi daha büyük semen örneğinden temizleyecek ve konsantre edecektir.   İzolasyonun bu ilk adımından sonra , sperm yıkanır ve dişi üreme sistemindeki Fallop tüplerinin ortamını taklit eden bir solüsyonda süspanse edilir .

Bu işlem tamamlandıktan sonra konsantre hareketli sperm, döllenmenin gerçekleşeceği embriyoloji laboratuvarına aktarılacaktır.

sperm yumurta
Adım 4: Laboratuvar Döllenme ve Embriyo Gelişimi
embriyo transfer
Adım 5: Embriyo Transferi
Tüp Bebek Doktoru
Adım 6: Hamileliğin Oluşması ve Sürdürülmesi

Döllenme

Tüp bebek tedavisinin üçüncü büyük adımı embriyoloji laboratuvarında gerçekleşir.

 

Yumurtaları toplandıktan sonra nihai olgunluğa ulaşması yaklaşık 4-6 saat sürer.   

Bu noktada yumurtalar ve spermler döllenmeye hazır olacaktır.

Embriyo Gelişimi

Döllenmeden sonra, embriyolar, 3-5 gün boyunca veya embriyo bir bölünme veya blastosist aşamasına ulaşana kadar bir fallop tüpünün (erken embriyonik gelişimin doğal olarak meydana geldiği) iç ortamını taklit eden besleyici ortamlarda büyütülür.

 

Bir embriyo bir blastokist aşamasına kadar büyütülürse, daha sonra genetik olarak test edilebilir.   Bu bazıları için faydalı olsa da herkes için önerilmez.

Tüp bebek tedavisinin son aşaması embriyo transferidir.

Laboratuvardaki erken gelişim döneminden sonra embriyolar kadının rahmine transfer edilmeye hazırdır.

 

Embriyo transferi sırasında, bir veya iki embriyo bir katetere yüklenir, rahim ağzını geçerek nazikçe yerleştirilir ve implantasyon ve daha fazla gelişme için uterusun endometriyal astarına boşaltılır. Embriyo yapışırsa gebelik oluşur. 

 

Transfer edilmeyen kalan embriyolar dondurulabilir ve sonraki transferler için kullanılabilir .

Embriyo transferinin ardından çoğu kadın, embriyo implantına yardımcı olmak ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu beslenmeyi almak üzere uterus astarını kalınlaştırmak için bazı ilaçlarlar alabilir.  

Transferden yaklaşık iki hafta sonra gebelik alıp almadığını belirlemek için kan testi yapılacaktır.

Hamilelik testi pozitifse, implantasyon yerini belirlemek için iki hafta sonra bir ultrason planlanır ve genellikle bir kalp atışı tespit edilir.

 

Kalp atışı, pozitif gebelik testinden dört hafta sonra görülmelidir. Bir kalp atışı algılandığında, gebeliğin canlı doğumla devam etme olasılığı %90-95'tir.

bottom of page